Czy Cosmopolitan Las Vegas może nadal zwalniać ludzi

Las Vegas Strip informuje departament stanu, że zwolnienia i urlopy, które rozpoczęły się w marcu i kwietniu, mogą, trwać dłużej niż początkowo sądzono 6 miesięcy, a nawet stać się trwałe, co stawia pod znakiem zapytania zatrudnienie ponad 3100 pracowników.

Formalne zawiadomienie lub ostrzeżenie o potencjalnych zwolnieniach

Wiadomość z korespondencji podsyciła plotki, że firma szykuje się do kolejnych zwolnień, co skłoniło The Cosmopolitan do zaprzeczenia jakimkolwiek zamiarom dalszego zmniejszania siły roboczej.

Zgodnie z wymogami prawnymi ustawy WARN (Worker Adjustment and Ret Training Notification), pismo w odwołaniu jest jedynie zawiadomieniem administracyjnym skierowanym do państwa w przypadku, gdy przedsiębiorstwo będzie zmuszone do dokonania zmian kadrowych.

Oficjalne oświadczenie, The Cosmopolitan Las Vegas

W przesłanym oświadczeniu pracownik firmy wyjaśnił, że ze względu na niepewność wynikającą z nagłych i nieprzewidywalnych zmian bieżącej sytuacji zdrowotnej w kraju, wielu pracodawców zdecydowało się formalnie wypełnić swój prawny obowiązek poprzez złożenie tego zawiadomienia. Co więcej, Cosmopolitan nie ma zamiaru zmniejszać liczby pracowników w ośrodku, a zgłoszenie nie jest środkiem ogłoszenia zmian w kadrze pracowniczej- kontynuowano w oświadczeniu.

Jesteśmy dumni, że od czasu wznowienia działalności zwróciliśmy ponad 80% naszej siły roboczej i cieszymy się, że w niedalekiej przyszłości więcej pracowników wróci do pracy w miarę wzrostu zapotrzebowania biznesu.

Oficjalne oświadczenie, The Cosmopolitan Las Vegas

Według Federalnej ustawy Worker Adjustment and Retraining Notification (WARN) pracodawca ma obowiązek powiadomienia pracowników przed znaczącymi zwolnieniami oraz musi zapewnić im wystarczającą ilość czasu na znalezienie pracy w innym miejscu, więc Cosmopolitan działa zgodnie z ustawą. Nie oznacza to, że będzie więcej zwolnień, ale nie gwarantuje też, że nie będzie.

Nevada doznała niepowodzenia

Wysyłanie zawiadomień do pracowników rozpoczęło się, niemal natychmiast po tym jak rząd zlecił kasynom i innym mało istotnym firmom wstrzymanie działalności w marcu i przedłużył zakaz w kwietniu, maju i nawet w czerwcu, gdy gubernator Sisolak zezwolił na otwarcie kasyn od 4 czerwca. Jednak 10 lipca, zaledwie 5 tygodni po wznowieniu działalności, gubernator nakazał zamknąć ponownie, bary, które nie oferują usług gastronomicznych, ponieważ wzrosła liczba nowych przypadków infekcji wirusowej w Nevadzie.

Obecny rozwój wydarzeń po raz kolejny pokazał, że sytuacja jest dynamiczna oraz nieprzewidywalna i mimo że pracodawcy twierdzą, że zawiadomienia WARN zostały formalnie złożone, mogą łatwo przekształcić się w zwolnienia, co sprawia, że całkowita liczba dotkniętych zwolnieniem pracowników kasyn od czasu wybuchu wirusa osiągnie 85 000.