Hongkong wciąż powoli znosi ograniczenia w podróżowaniu do Makau

W SKRÓCIE:

  • Hongkong nie jest jeszcze gotowy do zniesienia ograniczeń w podróżowaniu. Rząd potrzebuje więcej czasu na sprawdzenie wniosków.
  • Makau i Chiny kontynentalne wprowadziły niezbędne systemy umożliwiające podróżowanie do określonych miejsc w regionie.
  • JP Morgan Securities jest sfrustrowany tempem ożywienia Makau, co odzwierciedla nastroje wielu podmiotów gospodarczych w regionie

Rząd w Hongkongu próbuje wprowadzić proces kontroli, który pozwoliłby urzędnikom zwolnić niektórych mieszkańców z podróży do miejsc znajdujących się na białej liście, w tym Makau.

Wdrożenie kodeksu zdrowia w Hongkongu ponownie się opóźniło

Hongkong najprawdopodobniej będzie potrzebował więcej czasu, aby wdrożyć „kodeks zdrowotny”, który pozwoliłby rządowi na monitorowanie obywateli w sposób umożliwiający władzom zdrowotnym zwolnienie ludzi z podróży.

Złagodzenie ograniczeń w podróżowaniu będzie miało zastosowanie do miejsc takich jak sąsiednie Makau i prowincja Guangdong w Chinach kontynentalnych. Wdrożenie takiego systemu pozwoliłoby Makau w końcu zobaczyć niewielki wzrost dochodów, zapewniając wystarczającą liczbę graczy do funkcjonowania instytucji hazardowych, co się nie wydarzyło, a Makao ma teraz najgorszy kwartał w historii pod względem ekonomicznym.

Jest to dobre rozwiązanie, jednak Hongkong musiałby najpierw przejrzeć wpisy umieszczone we własnym systemie, napisała Pani dyrektor do spraw administracji Hongkongu Carrie Lam Cheng Yuet-ngor w poście na Facebooku, w zeszły czwartek.

Do tego ostrzegła, że chociaż złagodzenie ograniczeń jest ułatwieniem dla wszystkich, zdarzały się zlokalizowane przypadki COVID-19, które uniemożliwiały przyspieszenie ruchu. Niektóre lokalne media podały, że na szczeblu rządowym doszło do konfliktu dotyczącego tego, w jakim zakresie władze chińskie powinny mieć dostęp do danych mieszkańców Hongkongu.

Makau ma jeszcze kilka kroków przed sobą

W międzyczasie Makau wprowadziło możliwość dla mieszkańców (do 3000 osób dziennie) podróżowania do dziewięciu miejscowości, w tym Guangdong i Zhuhai, obu prowincji Chin kontynentalnych. Nadal jednak pojawiają się przypadki zakażenia w Hongkongu – w czwartek zgłoszono 42 nowe przypadki, gdy pani Lam przedstawiła swój plan działania.

Carrie Lam potwierdziła, że Hong Kong zrobi wszystko, by zmniejszyć ryzyko zakażenia i spróbować całkowicie dezaktywować wirusa. Obecnie w Hongkongu obowiązuje 14-dniowy okres kwarantanny dla wszystkich przybyszów z Makau, Chin kontynentalnych i Tajwanu, restrykcja ta obowiązuje co najmniej do 7 sierpnia.

Makau stawia na tzw. bańkę podróżniczą, która ma ułatwić przyjazd gości. Jednak aby plan zadziałał, Hongkong musiałby również otworzyć swoje granice z regionem administracyjnym.

Początkowo mieliśmy nadzieję, że goście z Chin i Guangdong zwiększą dochody z gier, jednak liczba graczy była, niższa niż oczekiwano. Tylko w maju, według danych statystycznych i spisu ludności liczba odwiedzających Makau spadła o 99,5%, czyli o 16 133 osób.

JP Morgan Securities (Asia Pacific) Ltd podkreśla, że tempo wznowienia działalności pozostawało „frustrująco wolne„, a firmy hazardowe, w tym operatorzy rynku, były niezadowolone z okoliczności na rynku. Przy obecnym tempie rozwoju sytuacji, perspektywy Makau są ponure, choć czas pokaże.